გაკვეთილის გეგმა
|
საგანი
|
ისტ
|
|
თარიღი
|
15.11.2018 წ.
|
|
მასწავლებელი
|
რუსუდან გვაზავა
|
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური, მე-5ბ
კლასი
|
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
23 მოსწავლე; კლასში სსსმ მოსწავლე არ არის
|
|
გაკვეთილის თემა
|
ფიგურები Paint
- ში
|
|
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეებმა შეძლონ პროგრამა Paint-ში ფიგურების გამოყენებით ნახატების შექმნა.
|
|
მისაღწევი შედეგი
|
მოსწავლეები შეძლებენ ფიგურათა
მონიშვნას, ზომების შეცვლას, კოპირებას და მათი გამოყენებით ნახატების შექმნას; განავითარებენ
კომპიუტერთან ურთიერთობის უნარ-ჩვევებს.
|
|
ესგ სტანდარტთან შესაბამისობა
|
ის.ტექნ.დაწყ.2
·
აცნობიერებს სხვადასხვა სახის პროგრამული უზრუნველყოფის
(მაგალითდ: ტექსტური რედაქტორი, გრაფიკული რედაქტორი) დანიშნულებას და ფუნქციებს
და ეფექტიანად იყებს მათ ზოგიერთ ძირითად ფუნქციას (მაგალითად: მონიშვნა, კოპირება,
ჩასმა, ფორმატირება)
·
მუშაობის პროცესში საჭიროებისამებრ ინახავს ციფრულ
მასალას პროგრამული უზრუნველყოფის შესაბამისი ფუნქციების გამოყენებით.
|
|
შეფასება
|
განმავითარებელი (სიტყვიერი კომენტარი)
|
|
წინარე ცოდნა
|
გრაფიკულ რედაქტორში მუშაობის ელემენტები; ძირითადი ინსტრუმენტების გამოყენება;
ნამუშევრის შენახვა/გახსნა.
|
|
სასწავლო რესურსი
|
კომპიუტერი, პროექტორი, ფერადი ქაღლდებისგან გამოჭრილი გეომეტრიული ფიგურები,
თაბახის ფურცლები, წებო.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა - საკლასო მენეჯმენტი
|
საორგანიზაციო
საკითხები (2 წთ)
აქტივობა 1- წინარე
ცოდნის გააქტიურება (3 წთ)
კითხვებზე პასუხის გაცემა:
·
რა არის ინფორმაცია?
·
ჩამოთვალეთ ინფორმაციის ტიპები?
·
რომელ პროგრამას გავდივართ ჩვენ?
·
Paint-ში
შექმნილი ნამუშევარი როგორი ტიპის ინფორმაციას წარმოადგენს?
·
ჩამოთვალეთ Paint-ის სახატავი ინსტრუმენტები.
მოსწავლეებს
ვაჩვენებ ქაღალდისგან გამოჭრილ ფიგურებს: წრე, კვადრატი, მართკუთხედი, მრავალკუთხედი
და ვთხოვ მათ დაასახელონ ისინი. ვსვამ შემდეგ კითხვას:
·
შესაძლებელია თუ არა ფიგურების გამოყენებით ნახატების
შექმნა?
აქტივობა
2 - მუშაობა ჯგუფებში (8)
კლასს ვყოფ 4 ჯგუფად. თითოეული ჯგუფი გეომეტრიული
ფიგურების საშუალებით თაბახის ფურცელზე ქმნის „ხეს“.
აქტივობა
3 - სწავლა კეთებით (10 წთ)
მოსწავლეებს
ვაცნობ პროგრამა
Paint-ში
ფიგურების დახატვას, მონიშვნას, ზომის შეცვლას. ისინი თითოეულ მოქმედებას შეისწავლიან პრაქტიკული დავალების შესრულებით.
აქტივობა
4 -დამოუკიდებელი მუშაობა (10 წთ)
მოსწავლეებს ვთავაზაობ შესაწავლილი ინსტრუმენტების
გამოყენებით შექმნან ჯგუფური მუშაობისას შექმნილი ხე.
აქტივობა
5 - სწავლა კეთებით (9 წთ)
ვსვამ კითხვას:
·
როგორ ფიქრობთ, შესაძლებელია ნახატის ზომის შეცვლა,
გადაადგილება ან გამრავლება?
მოსწავლეებს ვაცნობ შესაბამის ინსტრუმენტებს, ვაძლევ
ზუსტ ინსტრუქციას, როგორ მონიშნონ ფიგურა, გადაადგილონ და გაამრავლონ ის.
შეფასება
და თვითშეფასება (3 წთ)
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
|
კრიტერიუმი
|
ჯგუფის მუშაობა წარუმატებელია
|
ჯგუფის მუშაობა დამაკმაყოფილებელია
|
ჯგუფის მუშაობა წარმატებულია
|
|
მუშაობაში ჩართულობა
|
არ არის ჩართულია ჯგუფის ყველა წევრი
|
ჩართულია ჯგუფის
წევრთა უმეტესობა
|
ჯგუფის ყველა
წევრი აქტიურადაა ჩართული.
|
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
არ იცავს დროის ლიმიტს
|
იცავს დროის ლიმიტს ნაწილობრივ.
|
იცავს დროის ლიმიტს.
|
|
კრეატიულობა
|
ვერ შექმნა ნახატი
|
ნახატი შექმნა ნაწილობრივ
|
ნახატი შექმნა სრულად
|
No comments:
Post a Comment